Play Real

Corset Workshop s Ido Portalem

Měl jsem tu čest podstoupit již druhý workshop s Ido Portalem (první byl Movement-X v Praze). Rozhodl jsem se o něm sepsat pár dojmů.

První věc, která je poměrně unikátní, je rychlost, s jakou se událost vyprodala. Kapacita byla něco kolem 30 lidí, cena jak za auto z bazaru. Jediné, co pořadatelé udělali bylo, že sdíleli událost na FB, žádný jiný marketing. Plno během jednoho dne. To už o něčem svědčí.

Šťastnou cestu

Událost se odehrála v Bratislavě v No Will No Skill Academy. Hned po přihlášení jsem tedy začal řešit dopravu a ubytování. Měl jsem štěstí, jeden Slovák žijící v Praze se se mnou svezl a nabídl mi ubytování u jeho rodičů. O vyřizování méně. Příjemným přivítáním pro mě byl pár kruhů zavěšený ihned za vstupními dveřmi. Parádní protažení po dlouhé cestě bodlo, stejně jako výborná večeře. Už večer se mi v hlavě honilo spoustu myšlenek a nenechaly toho ani v průběhu noci. Spánek byl tedy velmi přerušovaný, ale o energii nebyla nouze – čerpal jsem z příslibu jedinečného zážitku.

Po rychlé snídani jsme se vypravili do NWNS Academy a čekali na začátek workshopu. Po chvíli dorazil i Ido s Johnym, jeho studentem, a mohlo se začít. Je jedna věc, která mě na Idovo workshopech „mrzí“ – ta zkušenost je prostě nepřenosná. Ano, můžu aplikovat obsah a předat ho dál, ale způsob přednesu a osobitého projevu, kterým Ido disponuje, to si člověk musí zažít sám.

Johny - Honza- Ido

Informace za všechny prachy

Formát semináře byl oproti Movement-X velice odlišný. Už to nebylo pouze o představení různých konceptů, s kterými pracuje Ido Portal Method, ale o předání velice hodnotného obsahu. Mnoho nových nástrojů pro vytvoření základní vrstvy pro pohyb. Základní mobilita, prehabilitace kloubů, příprava na nesprávné uspořádání.

Ido je hodně radikální člověk a nebojí se oponovat ani těm nejzažitějším přístupům. Například prakticky první věc, kterou udělal, bylo vyvrácení aktuálního anatomického modelu. Žádné „začněme zlehka“, pěkné dardy už od začátku. Úžasné na tom je, že cokoliv vyvrátil tak bohatě podpořil argumenty, že jste si nakonec říkali: „Však to je jasné, jak to, že mi to nedošlo už dávno…“ No co čekat od někoho, kdo dává sta tisíce dolarů za vlastní vzdělání ročně.

Ani v pohybové praxi nezůstává pozadu, jako to bývá u mnoha „učitelů“. Sám se hýbe v průměru kolem osmi hodin denně. A bylo to znát na jeho demonstracích (většinu přenechával na Johnym, protože přitom potřeboval vysvětlovat, ale když něco předvedl, stálo to za to). Pokud jste viděli prakticky libovolný akční film, určitě znáte uměle přidané zvukové efekty při úderech a kopech. No, tak Ido je nepotřebuje.

Začali jsme kloubní mobilitou. Hodně věcí, které by mohli působit snadně, ale při správném provedení dostávají úplně jinou tvář. Nevěřil bych, jak snadné je někoho odrovnat kroužením paží, a kolik detailů tento pohyb zahrnuje. To se opakovalo u většiny následujících dovedností.

Když už jsme u kroužení, tak klasické kroužení hlavou dokáže být taky zajímavá záležitost, když trochu přidáte na rychlosti. Začne se vám docela motat šiška, což je fajn. jako všechno, dá se to natrénovat a zlepšit. Zajímavé je také využití jako developeru pro znovuzískání rovnováhy. Předvedeno to bylo Johnym. 20 rychlých kroužků v plném rozsahu a hned na to ustál backflip. Wow.

Probírali jsme spoustu dalších drobných vzorců pohybu, které v sobě mají hodně benefitů, jen je třeba spolknout ego. „Respect the small actions“ – často to nejsou žádné instagram pohyby, které zrovna potřebujete.

Hlavní bylo, že jsme pracovali na skutečné mobilitě, ne na pasivním rozsahu. K čemu vám je, že uděláte provaz po dvaceti minutách rozcvičky, když si pak natáhnete sval při uklouznutí na náledí. Jak pravil Ido: „Show me your flexibility when I´m sticking a knife in your leg!“

Day 2

Druhým dnem jsme přešli na těžší kalibr a to kloubní přípravu. Jak připravit tělo na reálný život? Naučte ho fungovat v nesprávném uspořádání. Je krásné udělat dřep z dvojnásobkem svojí váhy. K čemu to ale je, když vám stačí trochu vyosit koleno a šinete si to na operační sál? Skutečný život je chaos. Nežijete v izolované soustavě perfektně provedených pohybů. Chvíli se soustřeďte na to, jak se během dne hýbete a zkuste si uvědomit, kolik „perfektně uspořádaných“ pohybů provedete. Pokud to není zrovna cíleně, tak se nebojím říct, že téměř žádný. Kolena jdou před špičky, hlava se zaklání, páteř se ohýbá a kroutí. Neříkám, že máte cvičit POUZE v nesprávném uspořádání, ale pravděpodobně více než teď.

„The health of a system is measured by what it can resist“ – Ido Portal

Celým víkendem se prolínala stěžejní myšlenka, a to lidská schopnost adaptace. Těžko uvěřit, čemu všemu se lidské tělo dokáže přizpůsobit. Utržený sval, ACL, prasklá chrupavka. To vše jsou věci, s kterými si lidské tělo se správným stimulem dokáže poradit. A nemusíme samozřejmě zacházet tak daleko. Potřebujete, aby vaše tělo přežilo došlápnutí na vnější hranu kotníku? Tak ho na to připravte a nečekejte, až se to stane.

Dostali jsme nástroje pro přípravu všech kloubů na těle, aby vydržely nástrahy pohybové praxe i života (a.k.a chaosu). Hodně z nich by se dalo vážit zlatem. Také jsem opravdu pochopil, proč je důležité hledat kvalitní učitele a učit se přímo od nich. Ďábel je opravdu v detailech. Stačí drobná odchylka a z úžasného nástroje může být prostředek pro prohloubení problému. To, a absence individualizace, je obrovským problémem všech univerzálních protokolů a tutoriálů. To platí mimochodem i pro univerzální předpisy pro zdravé stravování. Bullshit.

Mnohokrát nám bylo zdůrazňováno, že se máme neustále vystavovat novým podnětům. Pokud se něco naučíte, hledejte novou neznámou, případně integrujte naučené dovednosti. Vyhněte se specializaci. Tím se podnítí nejen fyzický, ale i psychický rozvoj.

„Suck at something every week.“ – Ido Portal

Bullshit everywhere…

Jedním z největších přínosů seminářů s Idem je budování jakéhosi Bullshit filtru. Spousta věcí, které jsou do nás denně tlačeny, jsou naprosté nesmysly. Proto je důležité vybudovat si určitou základnu znalostí a zkušeností, abyste tomuto návalu byli odolnější. V dnešní době už dávno není problém sehnat informace. Mnohem náročnější je vyfiltrovat zrno od plev. A to bez nějakého „základního kapitálu“ jde dost obtížně.

No bullshit approach. Tak bych definoval Idův způsob učení. Jde vždy přímo k věci, žádné mystické kecy kolem. Všechno definuje srozumitelným způsobem a dokáže to odůvodnit. To je také důvod, proč se snažím z tohoto zdroje vytěžit co nejvíce. Nepotřebuje totiž žádnou drahou reklamu, mluví za něj výsledky. A to se mi líbí. Tak snad se s ním zase brzy uvidím na dalším semináři.

Komentáře